Implantologia jest to nauka o wprowadzaniu implantów do żywego organizmu.

Uczy ona na temat interakcji, na temat budowy, właściwości jak również warunków, które są niezbędne, aby implanty przyjęły się do organizmu. Z implantologii można dowiedzieć się również dlaczego niektóre ewentualne implanty są odrzucane przez organizm.

Istnieje również takie pojęcie jak implantoprotetyka stomatologiczna. Dokładnie mówiąc jest to odbudowa uzębienia na implantach. Dzięki niej można osiągnąć trwały estetyczny efekt, który został zaburzony poprzez utratę zębów.

Obecnie implanty są wykonane z wysokiej jakości tytanu, co gwarantuje pacjentom niezwykle znakomitą estetykę, jak również bezpieczeństwo.

Dostępna jest duża różnorodność elementów protetycznych dlatego też można je dopasować indywidualnie do każdego pacjenta. Implant jest kilkunasto milimetrowym tytanowym wkrętem, trwałym uzupełnieniem protetycznym. Implanty są protezą korzenia zęba. Stanowią one cały ząb. Implanty stosowane są w przypadkach kiedy brakuje pojedynczego zęba, jak również mogą być stosowane nawet przy utracie całego uzębienia. Implanty zastępują więc korzenie zębowe .

Oprócz implantów tytanowych spotkać można również implanty cyrkonowe. Niemniej jednak tytan jest najlepiej tolerowanym metalem przez organizm człowieka, ponieważ organizm człowieka traktuje go jak własną tkankę. Łatwo ulega on zespoleniu z kością szczęki oraz żuchwy.

W jaki sposób decyduje się o tym jaki implant zostanie zastosowany?

Całą procedurę zaczyna się z pewnością od wizyty konsultacyjnej na której zapoznaje się z oczekiwaniami pacjenta na temat leczenia. Podczas takiej wizyty dokładnie bada się stan zębów, jak również wykonuje diagnostykę radiologiczną niezbędną w takich przypadkach. Badania takie informują o stanie kości i pozwalają w dokładny sposób zaplanować leczenie implantologiczne. Zabieg wszczepiania implantu polega na odsłonięciu kości w minimalnym stopniu. Następnie wykonuje się w niej otwór aby wprowadzić w to miejsce w trzon. Następnie następuje kilka miesięcy przerwy aby powstał odpowiednio silny zrost implantu z kością. Ten czas to mniej więcej od 3 do 6 miesięcy. Na tych implantach następnie wykonywane są nowe zęby. Obecnie stosowane są bardzo skuteczne środki znieczulające dzięki czemu cały zabieg jest bezbolesny dla pacjenta. Wstawienie implantu trwa od 15 do 20 minut. Można nawet stwierdzić że jest to zabieg mniej inwazyjny niż ekstrakcja zęba. implanty w Krakowie a także w Warszawie Gdańsku jak również innych większych miastach można bez problemów wykonać w dobrych gabinetach stomatologicznych. Wystarczy umówić się na wizytę konsultacyjna i sprecyzować swoje oczekiwania.

Warto zwrócić uwagę na to czy gabinety stomatologiczne korzystają z najlepszej jakości implantów. Implanty klasy premium zapewniają nawet 99% powodzenia chirurgicznego etapu leczenia.

Dzięki implantom można uniknąć szlifowania twardych tkanek zębów (szlifowanie niestety powoduje nieodwracalne uszkodzenia). Ponadto pozostawienie nie uzupełnionego miejsca po brakującym zębie powoduje w późniejszym czasie zanik kości, dlatego też warto każdy brak zęba jak najszybciej odbudować, aby tym samym nie dopuścić do zmian w układzie kostnym zębowym, zmian już nieodwracalnych.