Wiele kobiet ma problem z właściwym określeniem swojego typu urody, a jest to niestety, ale bardzo ważne. Źle dobrana paleta kolorystyczna zamiast podkreślić nasze atuty, uwydatni niedoskonałości, to, czego nie chciałybyśmy pokazywać w szerszym gronie.

Często również sprawi, że stojąc przed lustrem, wydajemy się co najmniej bezbarwni i bez życia. Jak więc określić, jaki ma się typ urody i czy to jest proste?
Na początku trzeba wspomnieć, że podziałów jest naprawdę wiele, ale skupimy się jedynie na najważniejszych. Zanim jednak zacznie się próbować przyporządkować, należy określić, jaki posiada się naturalny kolor włosów, oczu oraz skóry.  I tak, podstawowymi typami urody, jakie możemy wyróżnić, są typy urody, czyli analiza kolorystyczna naszej powierzchowności:

  • Wiosna
  • Lato
  • Jesień
  • Zima
  • Typ mieszany

Typ określany jako wiosna zalicza się do ciepłych typów urody. Jako przykład można podać aktorkę Izabellę Miko, właśnie jej fenotyp można określić mianem wiosny. Kobieta, która posiada taki typ urody ma bardzo jasną, niemal porcelanową skórę. Jeżeli pojawiają się na niej piegi, są one koloru złocistego. Jeżeli ktoś ją zdenerwuje, wytrąci z równowagi, pojawia się na jej twarzy ciepły rumieniec. Jest szczęściarą: może swobodnie zażywać kąpieli słonecznych, bo jej skóra opali się na złocisty brąz. Kolor oczu charakterystyczny dla tego typu to wszystkie jasne odcienie: błękit, zieleń, jasny brąz. Kolor włosów również jest jasny: beż, wszystkie odcienie blondu, nawet te wpadające w popielaty kolor. Do takiej osoby idealnie będzie pasować złota biżuteria.

Typ określany jako lato zaliczany jest do chłodnych typów urody. Sławna osoba o takim fenotypie to między innymi Cameron Diaz. Łatwo jest go pomylić z wiosną, ale jeśli się uważnie przyjrzeć, lato jest bardziej przygaszone pod względem kolorystycznym. Pierwsze promienie słońca mogą poparzyć delikatną, mleczno-oliwkową cerę, powodując zaczerwienienie, jednak po którymś razie nabiera odporności na promieniowanie UV i skóra przybiera piękny, oliwkowy odcień. Kolor włosów charakterystyczny dla tego typu urody to popielate, jasnobrązowe lub platynowe. Odcień oczu to jasnoniebieskie, szaroniebieskie, szare, jasnozielone, jasnobrązowe. Ten typ urody najbardziej podkreśli biżuteria srebrna.

Typ określany jako jesień zalicza się do ciepłych typów urody, podobnie jak wiosna. Typ mieszany, który może występować najczęściej występuje właśnie w obrębie typów ciepłych, czyli wiosna-jesień oraz chłodnych, czyli lato-zima. Panie obdarzone typem urody jesieni mają włosy w kolorze rudym, kasztanowym. Kolor skóry pięknie kontrastuje z kolorem włosów, gdyż może być to kość słoniowa, a także wszelkie ciepłe odcienie lub nawet wpadający w brzoskwiniowy ton. Zasadniczo brwi mają ten sam kolor, co włosy. Charakterystyczne kolory oczu to: zielony, brązowy. Niestety, kąpiele słoneczne dla tego typu urody nie są wskazane, zwykle kończy się to jedną, wielką, czerwoną plamą. Przykładem takiego typu urody może być Katarzyna Zielińska.

Typ określany jako zima, podobnie jak lato, należy do tak zwanych zimnych typów urody. Tutaj skóra może przybrać jeden z dwóch wariantów kolorystycznych: albo będzie do czynienia z typem „Królewny śnieżki”, o bardzo jasnej skórze, albo o typie południowym, inaczej zwanym „meksykańskim”, gdzie skóra jest koloru oliwkowego. Bardzo rzadko te typy urody mają rumieńce. Skóra szybko opala się na piękny, oliwkowy kolor. Wszystkie panie mają ciemne brwi i rzęsy. Taki typ urody przedstawia między innymi Marta Żmuda-Trzebiatowska.