Lekarz stomatolog używa wielu różnych instrumentów diagnostycznych. O ich przygotowanie dba asystentka stomatologiczna bądź lekarz stomatolog.

Warto zaznajomić się jakimi przyrządami posługuje się dentysta podczas każdej wizyty diagnostycznej.

Dzieci z pewnością kojarzą z wizyty u dentysty narzędzie jakim jest lusterko stomatologiczne. Jest to stałe bądź wymienne zwierciadło, które umieszczone jest na wyprofilowanej rękojeści pod kątem 135 stopni. Takie lusterko może być płaskie bądź wklęsłe a jego średnica wynosi z reguły od 18 do 20 mm jest to bardzo pomocny przyrząd służący do dokładnych oględzin powierzchni zębowych zwłaszcza tych trudno dostępnych. Lusterko ustawione pod odpowiednim kątem i dobrze oświetlone lampą idealnie oświetla jamę ustną. Zdarzają się nawet modele lusterek które mają wbudowaną lampkę.

Innym instrumentem diagnostycznym wykorzystywanym przez dentystów i jest zgłębnik który składa się z trzonu oraz ostrej końcówki. Mogą być one ustawione pod kątem od 90 do 135 stopni. Zgłębniki mogą być rozwartokątne sierpowe, prostokątne. Za ich pomocą kontroluje się twardość zębów, gładkość wypełnień jak również badanie wrażliwości zębów na różne bodźce.

Stomatolodzy korzystają również z pensety bądź inaczej zwanych szczypczyk które składają się z dwóch ramion które są ze sobą połączone ich końcówki mogą być rowkowane bądź gładkie. Można wyróżnić pensety sierpowe, podwójne odgięte. Służą one do umieszczania oraz wyjmowania tamponów z jamy ustnej, jak również do chwytania niewielki instrumentów, które potrzebne są do wykonania zabiegu stomatologicznego.

W gabinetach stomatologicznych używane są również dmuchawki służące do osuszania z powierzchni zębów jak również usuwanie opiłków.

Przydaje się również strzykawka wodna do płukania kieszonek dziąsłowych oraz ubytków. Częstym wyposażeniem unitu stomatologicznego są strzykawki powietrzne i wodne.

Warto udać się do gabinetu stomatologicznego który jest profesjonalnie wyposażony. Wystarczy wejść na stronę http://www.hcentrum.pl/ aby zapoznać się z pełną ofertą gabinetu, jego wyposażeniem oraz pracującymi w nim stomatologami. Możemy mieć pewność że gabinet stomatologiczny H Centrum jest profesjonalnie wyposażony w unity oraz inny nowoczesny sprzęt.

Unit jest to fotel dentystyczny z wyposażeniem na który składają się:

  • fotel dla pacjenta (wyposażony w regulację wysokości oraz nachylenia oparcia),
  • stolik dla lekarza z zamontowanymi 4-5 narzędziami,
  • ssak
  • lampa,
  • spluwaczka, będąca niewielką umywalka z kranem do dyspozycji pacjenta.

W nowoczesnych gabinetach spotkać można również topazy. Jest to oprzyrządowanie umożliwiające pracę nawet przez całą dobę bez żadnej przerwy. Ma ono możliwość zaprogramowania maksymalnych obrotów mikrosilnika, posiada przeglądarkę RTG oraz system który przypomina o potrzebie smarowania turbiny.

W swojej pracy stomatolodzy wykorzystują również kamery stomatologiczne umożliwiające dokładną ocenę uzębienia, jego stanu. Obecnie również większość gabinetów wyposażona jest w aparatury do RTG.