Plastyka powłok brzucha, czyli tzw. abdominoplastyka jest chirurgicznym zabiegiem polegającym na usuwaniu nadmiaru skóry i podskórnej tkanki tłuszczowej z podbrzusza. W wyniku tego zabiegu następuje wzmocnienie napięcia powięzi i mięśni jamy brzusznej. Celem tego zabiegu jest uzyskanie ładniejszej sylwetki ciała o napiętym i płaskim brzuchu oraz wyraźnie zaznaczoną talią. 

Podczas operacji plastyki powłok brzucha można wykonać również korektę położenia pępka oraz wykonać plastykę przepukliny brzusznej. Zabieg ten nie jest jednak sposobem na leczenie otyłości oraz nie likwiduje blizn i rozstępów. Aby utrzymać trwałość tego zabiegu należy dbać o utrzymanie optymalnej wagi ciała i nie dopuścić do znaczących jej wahań.

Wiek pacjentki nie stanowi wyraźnego ograniczenia dla zabiegu plastyki powłok brzucha. Można wykonywać go zarówno u młodych kobiet, jak i u starszych, które z wiekiem utraciły  właściwe napięcie okolic brzucha choćby ze względu na rozwinięcie się nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Ponieważ nie istnieją żadne medyczne wskazania do zabiegu plastyki powłok brzucha, decyzję o dokonaniu zabiegu podejmuje wyłącznie pacjentka. Lekarz specjalista po uwzględnieniu wieku, stanu skóry, warunków anatomicznych, ilości tkanki tłuszczowej oraz stanu zdrowia pacjentki pomoże jedynie w dokonaniu właściwego wyboru.

Istnieje szereg przeciwwskazań do wykonania tego zabiegu, najczęściej wskazywanymi są;

  • otyłość
  • blizny pooperacyjne na brzuchu
  • nadmiar skóry na tułowiu pozostałym po dużej, np.:50 kg utracie wagi
  • przewlekłe choroby; cukrzyca, nadciśnienie…
  • nałogowe palenie papierosów
  • zaburzenia krzepliwości
  • ciąża i karmienie piersią
  • zły stan zdrowia

Nie zaleca się dokonania tego zabiegu u pacjentek planujących macierzyństwo.

Przygotowanie do zabiegu plastyki powłok brzucha polega na wykonaniu podstawowych badań laboratoryjnych. Jeżeli lekarz będzie miał jakieś wątpliwości co do stanu zdrowia pacjentki, należy wykonać dodatkowe badania specjalistyczne: EKG, RTG płuc, USG jamy brzusznej. Zabieg odbywa się w znieczuleniu lędźwiowym lub ogólnym i trwa od 2-3 godzin. Po nim pacjentka powinna pozostać w klinice 1-2 doby.

Po operacji plastyki powłok brzusznych mogą oczywiście wystąpić powikłania lecz należą one do rzadkości. Najczęściej występujące to: krwiak, infekcja, opóźnione gojenie, przerośnięte blizny. Wszelkie powikłania, jakie mogłyby wystąpić zależą od indywidualnego stanu organizmu pacjentki i powinna ona je poznać podczas konsultacji z lekarzem.

Okres rekonwalescencji po operacji plastyki powłok brzucha trwa około 10 dni. Przez najbliższe 6 tygodni po operacji nie wolno uprawiać sportu, korzystać z sauny czy basenu. W okresie rekonwalescencji należy również nosi elastyczny pas brzuszny. Po około jednego tygodnia po operacji może pojawić się obrzęk w podbrzuszu, który jest normalnym i ustępującym objawem pooperacyjnym.

Operację plastyki powłok brzusznych można wykonywać również u mężczyzn. Najczęściej wykonuje się je w przebiegu leczenia otyłości.