Higiena jamy ustnej jest bardzo istotna nie tylko dla wyglądu naszego uśmiechu, dobrego samopoczucia i ochrony przed próchnicą, ale także dla utrzymania w dobrej kondycji całego organizmu. Zaniedbane zęby mogą przekazywać zakażenie na cały organizm, a także do krwiobiegu. Warto zatem, oprócz codziennego szczotkowania z użyciem dobrej jakości pasty do zębów, korzystać z zabiegów higienizacji takich jak skaling i piaskowanie zębów.

Piaskowanie zębów jest zabiegiem przeprowadzanym w gabinecie stomatologicznym przy użyciu piaskarki. Jego celem jest usuniecie przebarwień i osadu nazębnego, który powstaje w trakcie osadzania się na powierzchni zębów barwników, martwych komórek i drobin zawartych w pokarmach i dymie papierosowym. Niektóre pokarmy mają większy wpływ na powstawanie osadu, np. mocna kawa i herbata. Część osób ma też większą niż inne skłonność do odkładania złogów mineralnych. Może na to wpływać skład mineralny śliny i jej pH. Zapominanie o wieczornym szczotkowaniu zębów jest wyjątkowo niedobrym nawykiem, ponieważ w czasie snu wydzielanie śliny jest zmniejszone, a tym samym zwiększa się ilość osadu pozostającego na zębach. Osad, który posiada najczęściej żółtawy kolor może pozostawać zarówno po zewnętrznej, jaki i wewnętrznej stronie zębów. Usuwanie osadu nazębnego jest szczególnie ważne podczas leczenia ortodontycznego. Obecność aparatu utrudnia, a czasem wręcz uniemożliwia dotarcie szczoteczką do wszystkich miejsc w jamie ustnej. Nitkowanie zębów, które w normalnych warunkach jest proste, w przypadku stałego aparatu ortodontycznego jest bardziej skomplikowane. Piaskowanie zębów ma chronić pacjenta przed rozwojem bakterii w miejscach trudno dostępnych. Gromadzenie się bakterii w zagłębieniach zębów i pomiędzy nimi powoduje powstawanie kamienia nazębnego i próchnicy. Zabieg piaskowania często stosuje się razem ze skalingiem, którego zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego. Dopiero po jego usunięciu można precyzyjnie przeprowadzić piaskowanie

Piaskowanie zębów warto przeprowadzić w rekomendowanym gabinecie stomatologicznym. Klinika Dr Wójcik Aesthetic Skin & Dental Clinic specjalizuje się w medycynie estetycznej i stomatologii. Zabieg piaskowania zębów jest zabiegiem całkowicie bezbolesnym i bezpiecznym. Piaskarka dentystyczna usuwa osady i przebarwienia przy użyciu specjalnego piasku i wody. Pod wpływem powietrza, które wydobywa się pod ciśnieniem z końcówki urządzenia, osady i przebarwienia znikają szybko i skutecznie. Oczy pacjenta są chronione przed pryskającą wodą przy pomocy gogli. W jamie ustnej umieszcza się ssak, alby nadmiar śliny i wody był na bieżąco usuwany. Oczyszczanie zębów przez paskowanie trwa około 30 minut, lub nieco dłużej, jeśli zęby są mocno zanieczyszczone.Zabieg powinien być przeprowadzany systematycznie raz w roku. Pacjenci z predyspozycjami do odkładania osadu na płytce nazębnej mogą korzystać z niego nawet w odstępach kilkumiesięcznych.