Coraz więcej osób skarży się na dość wstydliwy problem jakim są żylaki odbytu. Ten krępujący temat dotyczy zarówno młodych jak i starszych osób. Żylaki odbytu powstają na skutek różnych przyczyn, niekoniecznie winna jest osoba chora. Czasami pojawienie się żylaków jest skutkiem genetyki. Można odziedziczyć po przodkach słabsze naczynia krwionośne.

Często jest jednak tak, że żylaki odbytu pojawiają się u osób otyłych, mało ruszający się, prowadzących siedzący tryb życia. To właśnie brak ruchu oraz nieodpowiednia dieta przyczynia się do powstawania hemoroidów. Choroba ta dotyka często również kierowców, jak również osoby pracujące w biurze.

Czym są żylaki odbytu żylaki odbytu?

Powstają one na skutek poszerzenia splotów żylnych górnych oraz dolnych żył okołoodbytniczych. Są to naczynia krwionośne wypełnione krwią. Zadaniem ich jest pomoc przy parciu podczas oddawania stolca, napełniają się one wówczas krwią, a następnie odpompowują ją w odpowiednim momencie. W sytuacji kiedy naczynia są bardzo słabe i wypełniają się dużą ilością krwi, a następnie nie potrafią tej krwi odpompować, powstają wówczas żylaki odbytu. Wyglądem przypominają one poduszeczki napełniane płynem. Mogą się zmienić w bolesne guzki. Żylaki odbytu można podzielić na żylaki zewnętrzne oraz wewnętrzne, czyli takie które są jeszcze w początkowym stadium. Leczenie najlepiej jest rozpocząć jak najszybciej czyli w momencie kiedy tylko pojawi się pierwszy żylak. Objawia się on często intensywnym swędzeniem, pomimo przestrzegania zasad higieny osobistej. Pojawia się czasami również ból oraz pieczenie. Na papierze toaletowym czasami pozostają ślady krwi.

Do jakiego lekarza należy udać się z żylakami odbytu?

Leczeniem żylaków odbytu zajmuje się lekarz o specjalności proktologii. Proktologia jest dziedziną chirurgii która zajmuje się właśnie leczeniem schorzeń jelita grubego oraz odbytnicy. W Krakowie lekarz proktolog przyjmuje w Centrum Medyczno-Diagnostycznym Prima-Med. Wchodząc na stronę https://prima-med.info/poradnie/chirurg-proktolog/ znaleźć można dane adresowe oraz telefon przychodni, w celu umówienia się na wizytę. Na podanej stronie znajdują się również przydatne informacje na temat leczenia żylaków odbytu.

Do proktologa powinny Zzgłaszać się osoby, które mają problemy z prawidłowym wypróżnianiem się, bądź doskwierają im jakiekolwiek inne dolegliwości układu wydalniczego. Podczas wizyty lekarz przeprowadza wywiad oraz zapoznaje się ze stanem zdrowia pacjenta. Czasami lekarz proktolog może zlecić przeprowadzenie dodatkowych badań. Podstawowym badaniem podczas wizyty jest również badanie per rectum które polegające na palpacyjnym badanie odbytu kanału odbytu, jak również narządów, które sąsiadują z odbytnicą, za pomocą palca w rękawiczce gumowej. Badanie jest bezbolesne, można odczuwać jedynie pewien dyskomfort.

Obecnie jest cały szereg różnych sposobów na leczenie żylaków odbytu. Hemoroidy nie są już problemem. Warto przełamać skrępowanie i udać się do lekarza proktologa.