Pierwsza wizyta u ginekologa bywa stresująca zwłaszcza dla młodych dziewczyn. nie ma się jednak czego obawiać. Wizyty u tego specjalisty powinny stać się rutyną przynajmniej raz na rok. W jaki sposób można przygotować się do wizyty u ginekologa?

Jeśli będzie to pierwsza wizyta nastolatki, która jest niepełnoletnie wówczas powinna towarzyszyć jej pełnoletni opiekun Najczęściej jest to mama dobrze jest przed wizytą porozmawiać z mamą o tym jak wygląda taka wizyta Jak wygląda samo badanie ginekologiczne o co będzie się pytanym taka rozmowa z pewnością pomoże mniej stresować się podczas badania wizyta ginekologiczna przebiega w ten sposób że ginekolog najpierw pyta o ogólny stan zdrowia o regularność miesiączki dni cyklu owulację czy jest bolesna czy bezbolesna pyta również o to czy dana osoba rozpoczęła już współżycie seksualne podczas wizyty powinno również odbyć się badanie piersi jeśli ginekolog sam tego nie zaproponuje wówczas można poprosić o to badanie najczęściej na każdej wizycie wykonywane jest również badanie ginekologiczne na specjalnym fotelu. Powinno być ono bezbolesne. Można odczuwać jednak pewien dyskomfort. Chcąc udać się do ginekologa w Krakowie można umówić się na bezpłatną wizytę w ramach ubezpieczenia NFZ. Można skorzystać również z oferty wielu różnych przychodni oferujących płatne wizyty. Na razie wizyty można umówić się szybciej, kolejki są mniejsze. Wadą może być jednak koszt takiej wizyty który waha się od 80 do nawet 150 zł za wizytę.

Obecnie popularne stały się w Internecie strony na których można sprawdzić opinie o lekarzach. Wybierając konkretnego można sugerować się opiniami mając jednak na względzie fakt,że nigdy nie można dogodzić każdemu i nie ma lekarza który miałaby same 100 procentowe pozytywne opinie, nie mniej jednak większą ilość pozytywnych lub negatywnych opinii nie bierze się znikąd. Zawsze również można popytać o opinie znajomych. Jedno jest pewne. Wizyty u ginekologa nie powinny budzić strachu. Na wizycie ginekologicznej można poprosić o wykonanie badania cytologicznego. Jest ono również bezbolesne. Obecnie jest możliwość wykonania dwóch rodzajów cytologii, jest to cytologia tradycyjna albo płynna. Zaletą tej płynnej jest to, że wynik jest bardziej dokładny. Cytologię płynną można wykonywać raz na trzy lata, natomiast tą tradycyjną co dwa lata. Warto badać się regularnie. Profilaktyka jest bardzo ważna szczególnie jeśli chodzi o raka szyjki macicy, który jest wykrywalny, a jeśli zostanie wykryty odpowiednie wcześnie jest uleczalny. Każda kobieta powinna robić regularnie badania, aby mogła cieszyć się zdrowiem przez długi czas. Do lekarza ginekologa można umówić się zarówno osobiście, telefonicznie, ale również przez internet, co jest szczególnie wygodne gdyż można dopasować sobie odpowiadające godziny oraz poczytać opinie oraz referencje lekarzy ginekologów. Łatwo również przez internet można odwołać wizytę.