Lato jest wyjątkową porą roku piękną, kolorową ciepłą. Lato jest również czasem pełną wyzwań. Jednym z takich wyzwań jest zapewnienie swojej skórze odpowiedniej pielęgnacji. Latem z powodu dużej ilości słońca, kontaktu ze słoną wodą, wiatrem nasza skóra wymaga szczególnej troski.

Na stan skóry wpływa bardzo wiele czynników. Na genetykę oczywiście nie mamy wpływu ale mamy wpływ na to w jaki sposób jest ona pielęgnowana., w jaki sposób o nią dbamy, w jaki sposób się odżywia my, czy pijemy odpowiednią ilość płynu.

Na wygląd skóry ma wpływ wiele czynników jest to zarówno stres, stosowanie używek, palenie papierosów, odpowiednie oddychanie. Oznaki starzenia się skóry można zaobserwować już u kobiet około 25 roku życia, natomiast u mężczyzn pojawiają się ona około 35 roku życia. W tym wieku skóra traci nieco elastyczność, staje się o nieco cieńsza, spowalnia się również proces podziału komórek. Już u trzydziestoletnich kobiet widać niekiedy zmarszczki mimiczne zarówno w okolicy nosa jak i warg. Mogą pojawiać się kurze łapki. Z kolei po 40 roku życia na twarzy tworzą się tak zwane zagniecenia, co powoduje że twarz wygląda na bardziej zmęczona. Skóra która się starzeje szybciej traci wilgoć, jędrność oraz witalność, zanika produkcja estrogenu. Natomiast już po 50 roku życia widocznie zmniejsza się napięcie skóry i można zaobserwować nawet pierwszy plamy starcze, które spowodowane są gromadzeniem się w skórze melaniny.

W jaki sposób pielęgnować skórę aby odwdzięczyła się pięknym wyglądem?

Podstawą całej pielęgnacji jest dokładny proces oczyszczania cery. Lato jest porą roku kiedy to gruczoły łojowe działają bardziej intensywnie, produkują więcej łoju. Skóra jest bardziej tłusta i wtedy łatwiej przyciąga zanieczyszczenia. Dlatego też latem częściej dochodzi do zapychania się porów, do nasilenia objawów trądziku, czy również powstawania zaskórników. Dlatego też niezwykle ważne jest dokładne oczyszczanie skóry. Można to robić używając płynu do demakijażu, płynu micelarnego, można używać specjalnych pianek do demakijażu bądź mleczka. Należy to zrobić bardzo dokładnie, aż do uzyskania czystego wacika. A tam niezbędne są również dokładne peelingi cery. Nie używajmy jednak tych agresywnych z kwasem salicylowym pirogronowym, glikolowym, głęboko złuszczających, lecz te które działają delikatniej. Mogą to być peelingi enzymatyczne.

Kolejnym krokiem jest odpowiednie nawilżanie skóry. Warto zaopatrzyć się w kosmetyki które zawierają kwas hialuronowy który jest idealnym składnikiem wiążącym wodę. Warto w ciągu dnia używać kremów z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Na wakacje jest on niemal niezbędnym. Warto wybierać te kremy które zawierają filtr powyżej 30 SPF. Jeśli wybiera się na urlop w miejsca bardzo nasłonecznione warto zdecydować się na filtr 50 +. Tak wypielęgnowana skóra, zadbana z pewnością odwdzięczy się pięknym wyglądem. Będzie można to zaobserwować jesienią i zimą, kiedy to pojawiają się przebarwienia po lecie, a skóra odpowiednio pielęgnowana może ich uniknąć.