Wyróżniamy cztery typy urody. Ich nazwy wiążą się z porami roku. Każda z nich charakteryzuje się bowiem określonymi barwami. Są to barwy natury. Biała jak śnieg zima, złota jesień, ciepłe i słoneczne lato oraz zielona i śwież wiosna. Każda z tych pór roku posiada własną charakterystyczną paletę barw. Podobnie jest z kobietami. Każda z nich ma swoje ulubione barwy, takie w których prezentuje się najlepiej.

Na podstawie czterech pór roku wyodrębniono cztery typy urody. Są to wiosna, lato, jesień oraz zima. Chodzi dokładnie o profile kolorystyczne związane z tymi porami. Czym charakteryzują się poszczególne typy?  Przede wszystkim nie ma konkretnego wzorca każdej z nich. Każda kobieta, która pragnie ustalić, jaki typ urody posiada powinna wiedzieć, co charakteryzuje każdy z nich:

Wiosna – typ ciepły o jasnej i delikatnej skórze. W miarę szybko się opala, czasami pojawiają się na niej delikatne piegi w jasnym kolorze lub przebarwienia. Kolor oczu to niebieski, zielony, jasno brązowy. Włosy w kolorze jasnego blond lub jasnego brązu. Kolory idealne do tego rodzaju urody to żółty, zielony, delikatny róż, beżowy, szaroniebieski i błękitny.

Lato –  wbrew pozorom jest chłodnym typem urody. Kobieta lato często mylona jest kobietą wiosną. Jednak zasadnicza różnica między tymi typami urody polega na odcieniu skóry. Typ urody lato charakteryzuje się skorą o odcieniu oliwkowym i w odróżnieniu od wiosny dobrze znosi promienie słoneczne. Kolor oczu to szaroniebieski, niebieski, piwny  lub brązowy. Włosy mają zazwyczaj kolor od platynowego do jasnobrązowego. Idealne kolory dla kobiety – lata to zimny błękit, popielaty róż, delikatny fiolet, śliwkowy lub malinowy.

Jesień  – chyba najbardziej rozpoznawalny ciepły typ urody. Kobieta jesień ma zazwyczaj jasny odcień skóry, który kontrastuje zazwyczaj z bardziej wyrazistym kolorem włosów.  Są one zazwyczaj w odcieniach rudego i brązu. W przypadku tego typu urody nie pojawiają się przebarwienia na skórze, jak u kobiet-wiosen. Nie znaczy to jednak, że łatwo jest się im opalić. Niestety nie jest to proste, a dodatkowo posiadaczki tego typu urody szybko zostają obsypane piegami. Kolory dla pani jesieni to: rudy, złoty, turkusowy oraz brązowy.

Zima – to chłodny typ urody. Najtrudniejszy do stwierdzenia. Często mylony z jesienią. Wyjątkiem jest sytuacja, w której kobieta posiada bardzo jasną wręcz śnieżną cerę lub cerę oliwkowa wraz z bardzo ciemnymi włosami. Ponadto cechą charakterystyczną kobiety – zimy jest intensywna barwa warg. Najczęściej spotykany kolor oczu przy tego typu urodzie to błękitny, niebieski oraz ciemno-brązowy.

Kobieta która zna cztery typy urody i ich cechy charakterystyczne może spróbować znaleźć ten pasujący do niej. Czasami jednak jest to problemem. W jaki sposób może określić swój typ urody, jeśli jest posiadaczką cech pasujące do kilku z nich? Są na to dwa sposoby:

Pierwszy z nich polega na zrobieniu testu. Polega on na zaznaczaniu odpowiedzi na pytania dotyczące urody. Taki test każda kobieta znajdzie w Internecie. Robiąc go trzeba jednak pamiętać, o tym, aby mieć przy sobie lusterko. Czasami kobiecie wydaje się, że pamięta kolor swojej skóry, dokładną kolorystykę oczu, włosów. Mając do wyboru kilka podobnych odpowiedzi może jednak czuć się zagubiona. Wynik testu pomoże znaleźć odpowiedź na pytanie dotyczące posiadanego typu urody.

Drugim sposobem na określenie typu urody jest dopasowywanie różnokolorowych materiałów. Ten sposób wykorzystują styliści. Jeśli jednak ktoś ma w domu wielokolorowe, w miarę duże materiały może spróbować sam zdiagnozować swoją kolorystykę a tym samym to jaka pora roku jest. Tkaniny należy podzielić na cztery grupy kolorystyczne, tak by każda z nich odpowiadała pasującej porze roku. Materiały przykłada się do twarzy i ocenia ich dopasowanie. Można sobie pomóc wykonując  zdjęcie w kolejnych stylizacjach. Sposób ten pozwala na dopasowanie kolorystyki ubrań i jednocześnie mówi o tym, z jakim typem urody się ona wiąże najbardziej. Najbardziej miarodajne wyniki tego sposobu osiągniemy przykładając tkaniny do twarzy pozbawionej makijażu.

Każda kobieta powinna spróbować wydobyć swoje piękno. Ułatwiłoby to jej dobieranie stroju, pozbawiło zbędnych wydatków i upewniło w przekonaniu, że to, co kupi będzie dla niej idealne. Wbrew pozorom określanie typu urody nie jest trudne. Wystarczy jednorazowe wykonanie testu i pamiętanie o jego wynikach podczas tworzenia stylizacji  i wykonywania makijażu.