Problem trądziku dotyka zarówno kobiety jak i mężczyzn w różnym wieku. Najczęściej osoby mające problem z trądzikiem są w wieku nastoletnim od 12 roku życia. To typowy i częsty problem nastolatków u których buzują hormony i to one są często winne zmian trądzikowych. Również osoby dorosłe po 25 roku życia borykają się niekiedy z tym problemem. Przyczyn powstawania trądziku jest bardzo wiele. Udowodniono, że bardzo duży wpływ na stan skóry ma sposób odżywiania oraz higiena skóry. Do powstawania trądziku przyczynia się niezdrowy styl odżywiania, dieta bogata w produkty o dużym indeksie glikemicznym, dieta obfitująca w fast foody, w napoje gazowane oraz dużą ilością cukru. Badania udowodniły, że przy trądziku szczególnie pomocny jest cynk. Cynk ma duże znaczenie dla naszego organizmu, wpływa zarówno na gojenie się ran, na wzrost. Pełni on również ważną rolę w zarządzaniu poziomem insuliny. Od dłuższego już czasu znane są produkty apteczne do leczenia trądziku które w swoim składzie zawierają właśnie cynk. Są to zarówno maści, kremy jak i preparaty doustne. Stosowanie cynku zmniejsza produkcję łoju. Cynk pomaga również chronić ciało przed wolnymi rodnikami. Osoby które mają trądzik mają niższy poziom cynku w organizmie niż osoby które nie mają żadnych zmian skórnych. niestety samo używanie maści z cynkiem na skórę może być niewystarczające.

Współczesne badania potwierdziły, że przyjmowanie cynku jest tak samo skuteczne jak przyjmowanie antybiotyków na trądzik.

W jaki sposób cynk wpływa na trądzik?

Cynk zabija bakterie które go powodują. Inaczej niż w przypadku antybiotyków, bakterie nie uodparniają się na cynk. Zmniejsza on stany zapalne powstałe na skórze, reguluje ilość wydzielanego sebum, zmniejsza produkcję keratynocytów czyli komórek które prowadzą do blokowania porów. Cynk jest silnym przeciwutleniaczem. Jest również blokerem DHT który zmniejsza wpływ hormonów na skórę.

Warto wzbogacić swoją dietę o suplementację preparatami z cynkiem. Cynk znajdziemy nie tylko w tabletkach ale znajduje się ono również wielu produktach spożywczych. Wysoką zawartością cynku charakteryzują się pestki dyni oraz pestki słonecznika. Warto wprowadzić je do codziennej diety ponieważ 30 g nasion dostarcza aż 25% dziennego zapotrzebowania na ten składnik. Cynk znajduje się również w produktach pochodzenia zwierzęcego czyli w mięsie, jajach, rybach, ostrygach, ale również w cebuli oraz w czosnku.

Jeśli dodatkowa suplementacja cynkiem nie pomaga, warto wówczas udać się do lekarza dermatologa. Leczenie trądziku w Krakowie odbywa się w Centrum Medycznym Dr Rajzer. Oprócz przyjmowania leków na trądzik dobrze również wpływają zabiegi kosmetyczne, takie jak na przykład mikrodermabrazja, kriopeeling, zabiegi laserowe czy peeling medyczny. W Centrum Medycznym Dr Rajzer lekarz dermatolog po może dobrać odpowiednią terapię skojarzoną łączącą zarówno leczenie farmakologiczne jak i zabiegi kosmetyczne. Będąc pod fachową opieką lekarza dermatologa dużo łatwiej jest pozbyć się trądziku.