Kolagen stanowi jeden z najistotniejszych elementów w ludzkim ciele. Spełnia wiele istotnych funkcji. Z wiekiem jednak tracimy zdolność jego wytwarzania. Jak sobie z tym poradzić?

Co to jest kolagen?

Kolagen jest to białko występujące w organizmie człowieka, które ma dużą odporność na rozciąganie. Stanowi podstawowy składnik ścięgien i więzadeł, które stabilizują stawy. Odpowiada również za odpowiednie napięcie skóry oraz jej sprężystość. Włókna kolagenowe są ważne również dla narządów wewnętrznych, ponieważ utrzymują je w odpowiednim miejscu. Nie bez powodu mówi się, że kolagen to wypełniacz i „klej” spajający organizm. Z wiekiem ciało traci zdolność jego produkcji co objawia się m.in. powstawaniem zmarszczek i problemami ze stawami. Na szczęście można go dostarczać w diecie lub też bezpośrednio na skórę wykorzystując odpowiednie preparaty np. takie: kolagen naturalny.

Po co dostarczać kolagen?

Dostarczanie kolagenu wiąże się z szeregiem korzyści dla różnych części i tkanek naszego ciała. Poniżej są wyszczególnione te najważniejsze

Skóra

Największe ubytki kolagenu obserwują kobiety w okresie menopauzy, kiedy to jego ilość zmniejsza się w skórze nawet o ponad 30%. Wtedy też skóra staje się sucha, mniej napięta, pojawia się wiele zmarszczek. Można zahamować ten proces podając organizmowi odpowiednie dawki kolagenu. Dzięki temu da się zachować młody wygląd skóry na długo.

Blizny

W miejscu powstania rany po pewnym czasie tworzy się chaotyczny zbiór włókien kolagenowych, z czasem jednak uporządkowują się one w odpowiedni sposób. Dostarczania kolagenu w trakcie gojenia się ran sprawia, że skóra szybciej się regeneruje, a powstające bliny są wygładzone i mniej widoczne.

Cellulit

Efektem spadku ilości kolagenu w organizmie są również problemy z cellulitem. Zmniejszona elastyczność skóry powoduje nieprawidłowe rozmieszczenie tłuszczu. Dostarczanie wystarczającej ilości tego jakże ważnego składnika będzie miało także pozytywny wpływ na ten problem. Poza zwiększeniem elastyczności skóry, dostarczenie kolagenu do tkanki tłuszczowej sprawia, że staje się ona bardziej napięta i równo rozkłada się pod skórą.

Jak dostarczać kolagen?

Kolagen można dostarczać w codziennej diecie. Największą jego ilość można w galaretkach z nóżek wieprzowych, gotowanych czy też sproszkowanych chrząstkach w zupach z kurzych łapek lub też golonkach i podrobach. Są to jednak na tyle specyficzne potrawy, że nie każdemu przypadają do gustu. Poza tym chcąc zadbać o zdrowie skóry nie dostarczamy tego składnika bezpośrednio, tylko okrężną drogę przez żołądek i naczynia krwionośne. Dlatego lepszym sposobem wydaje się aplikowanie kolagenu bezpośrednio na skórę. Najlepszy jakościowo kolagen, który można dostać w sklepach jest to kolagen naturalny, który można znaleźć np. tutaj: https://www.lagenko.pl/kategoria-produktu/kolagen-naturalny/. Dzięki temu, że występuje on w wysokim stężeniu łatwo jest dostarczyć jego odpowiednią ilość. Co ważne z tego preparatu mogą korzystać kobiety dojrzałe, ale i młode dziewczyny z problemami z trądzikiem.