Zdarza się, że podczas wizyty u dentysty lekarz zadaje tajemniczo brzmiące pytanie: Czy decyduje się pan/pani na leczenie endodontyczne? Nie zawsze pacjent wie co lekarz dentysta ma na myśli.

Co to jest endodoncja i kiedy się ją stosuje?

Endodoncja jest taki dział stomatologii, który zajmuje się leczeniem oraz diagnostyką schorzeń miazgi zębowej jak również tkanek okołowierzchołkowych. Nadal brzmi to jednak dość tajemniczo. Prościej mówiąc leczenie endodontyczne jest to leczenie kanałowe. Ten termin jest już bardziej znany i powszechnie używany przez lekarzy dentystów oraz przez pacjentów. Leczenie kanałowe przeprowadza się przy pomocy narzędzi piłujących, bardzo cienkich jak również penetrujących. Stosuje się także mikroskopy jak również endometry. Narzędzia te umożliwiają dokładną obserwację wnętrza zęba jak również jego kanałów. Są one również pomocne do pomiaru głębokości.

Kiedy stosuje się leczenie endodontyczne?

Podstawowymi zaleceniami są:

  • martwica miazgi
  • zgorzele miazgi
  • leczenie protetyczne
  • urazy mechaniczne zęba
  • głębokie ubytki próchnicowe
  • zapalenie tkanek okołowierzchołkowych
  • nieszczelny wypełnienie kanału podczas wcześniejszej wizyty dentystycznej
  • pozostawienie fragmentów narzędzi w kanale dentystycznym (co również niestety się zdarza, na szczęście są to marginalne przypadki)

Przed rozpoczęciem leczenia kanałowego lekarz stomatolog powinien przeprowadzić z pacjentem dokładny wywiad i zapytać go ewentualne choroby drobnoustrojowe. Powinien to uczynić z tego powodu, że do tego typu leczenia są pewne przeciwwskazania. Zalicza się do nich choroby nerek, wątroby, serca, jak również zaburzenia endokrynologiczne.

Niegdyś leczenie kanałowe kojarzyło się z kilkoma wizytami u dentysty, kiedy to podczas jednej lekarz zatruwał miazgę zębową, dopiero zajmował się później wypełnieniem.

Obecnie zabiegi z zakresu endodoncji można przeprowadzić na jednej wizycie, a wszystko dzięki nowoczesnym środkom znieczulającym. Środki znieczulające powodują, że pacjent czuje się bardziej komfortowo i wówczas podczas jednej wizyty stomatolog może otworzyć komorę zęba, usunąć miazgę z kanałów korzeniowych, a następnie poszerzone odkażone kanały wypełnić specjalną substancją, która ulegnie stwardnieniu, a komora zostanie wypełniona odpowiednimi materiałami.

Ile kosztuje leczenie endodontyczne?

Narodowy Fundusz Zdrowia w Polsce refunduje leczenie endodontyczne osobom dorosłym w przypadku zębów przednich czyli w przypadku siekaczy oraz kłów. Dzieci oraz kobiety w ciąży i połogu mają darmowe leczenie wszystkich zębów. Nie dotyczy to jednak klinik prywatnych które w zależności od indywidualnych przypadków pobierają opłaty za leczenie kanałowe zaczynające się od około ok 100 zł. Warto zajrzeć na stronę http://www.zietekclinic.com/uslugi/endodoncja gdzie znajdują się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania odnośnie endodoncji. Na podanej stronie znajduje się również cennik leczenia kanałowego. Klinika Ziętek Clinic mieszcząca się w Krakowie jest często polecana przez pacjentów jako miejsce profesjonalne, oferujące szeroki zakres usług dentystycznych.